دینامیک و ماشین ابزار پیشرفته


 

فعالیت‌های تحقیقاتی در زمینه فرآیندهای پلاستیک (شامل فرآیندهای نوین) در دو فضای آزمایشگاهی (اتاق‌های 30-4 و 15-4) و با حضور حدود 10 دانشجوی دکترا و کارشناسی ارشد انجام می‌گیرد.

شتاب سنج: این دستگاه درواقع برای ثبت ارتعاشات ناشی از یک وسیله مکانیکی بکار می‌رود و به‌وسیله امکاناتی که درآن تعبیه شده است می‌توان سیگنال حاصل را به کامپیوتر وارد نموده و از آن در نرم‌افزارهای تحلیل سیگنال: همانند MATLAB و یا هر نرم‌افزار دیگری استفاده نمود. شمای کلی دستگاه مطابق شکل زیر است.شکل ١ : شمای کلی دستگاه تست ارتعاشیسیگنال‌ها به‌وسیله شتاب سنج‌ها که وظیفه تشخیص ارتعاش را دارا هستند تولید می‌گردند. سیگنال تولیدی سیگنالی ضعیف می‌باشد که به همین خاطر به آمپلی‌فایر وارد می‌گردد تا بعد از چندین برابر شدن قابل‌رؤیت بر روی اسیلوسکوپ گردد.
اما ازآنجایی‌که تست‌ها معمولاً در سطح کارخانه‌ها و یا محیط‌های خشن انجام می‌شود لذا بایستی امکان ضبط سیگنال وجود داشته باشد تا بتوان بعداً از این سیگنال ضبط‌شده در آزمایشگاه استفاده نمود و تحلیل‌های لازم را انجام داد.
لذا سیگنال بعد از آمپلی‌فای شدن وارد یک دستگاه ضبط Sony شده که این دستگاه به‌وسیله امکانات ویژه‌ای که دارد سیگنال را بر روی یک نوار کاست ذخیره می‌کند تا در موقع لزوم مجدداً فراخوانی شود.
بعد از ضبط کردن نوار کاست، سیگنال ضبط‌شده با نمایش به خروجی دستگاه منتقل می‌شود و این سیگنال خروجی را می‌توان به اسیلوسکوپ فرستاده و مشاهده نمود.

از آنجایی که اسیلوسکوپ‌های آنالوگ معمولی امکان اتصال به کامپیوتر و مشاهده history سیگنال را دارا نیستند لذا برای ارسال اطلاعات به کامپیوتر از یک اسیلوسکوپ دیجیتال در کنار مجموعه استفاده گردیده است به‌وسیله ا ین اسیلوسکوپ و نرم‌افزاری که برای کنترل آن بکار می‌رود، می‌توان به‌راحتی سیگنال را مشاهده و ذخیره نمود و از آن در سایر نرم‌افزارهای مهندسی بهره گرفت.