پیام رئیس دانشکده
دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تربیت مدرس از سال ۱۳۶۲ در قالب بخش مهندسی مکانیک آغاز به کار کرده است. سپس در سال ۱۳۹۲ این بخش بصورت دانشکده مستقل شد. این دانشکده در طی ۳۹ سال گذشته با هدف گذاری درست، برنامه ریزی و تلاش مستمر توانسته است با جذب اعضای هیات علمی جوان وبا پتانسیل و دانشجويان کارشناسی ارشد و دکتری داخلی و بین المللی و تهیه امکانات مناسب آموزشی و پژوهشی به جایگاهی مناسبی در سطح کشور دست پیدا کند. هم‌اکنون این دانشکده دارای چهار گرایش: تبدیل انرژی، مهندسی ساخت و تولید، طراحی‌ کاربردی و هوافضا است. علاوه براین دارای ۳ گرایش، مکاترونیک، بایو مکانیک و مهندسی احتراق می باشد. اعضای هیئت‌علمی دانشکده بالغ بر۳۷ نفر با ترکیب ۱۵ استاد، ۱۱ دانشیار و۱۱ استادیار است. دانشکده دارای ۲۷ آزمایشگاه بوده که در زمینه های مختلف مهندسی مکانیک از نظر تئوری و تجربی فعال و همچنین یک کارگاه می باشد. انتشارات دانشکده شامل تالیف کتاب درحوزه های مختلف مهندسی مکانیک و چاپ مقالات در مجلات معتبر خارجی و داخلی است.
علاوه بر آن، طرح های پژوهشی کاربردی متعددی نیز در این دانشکده به انجام رسیده و یا در حال انجام می باشد .تعداد 5 شرکت دانش بنیان و دو قطب علمی توسط اعضای هیات علمی دانشکده تاسیس شده است. در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰، ۳۶۸ دانشجوی کارشناسی ارشد و ۱۶۸دانشجوی دکتری که در بین آنها 1 دانشجوی کارشناسی ارشد و ۱۰ دانشجوی دکترای بین المللی در دانشکده مهندسی مکانیک مشغول به تحصیل می باشند. تا کنون بیش از ۱۴۸۰ دانشجوی کارشناسی ارشد و ۲۶۹ دانشجوی دکتری فارغ التحصیل شده اند. علاوه براین، دارای یک مجله علمی و پژوهش با عنوان نشریه مهندسی مکانیک مدرس بوده که با استقبال چشمگیر فرهیختگان، استادان و دانشجویان مهندسی مکانیک روبرو است.
خداوند متعـال را شاکرم و افتخـار می کنـم که مسئولیت دانشکده را بعهده دارم و امیدوارم ضمن پاسداشت از زحمات روسای سابق، با توکل به خدا و همکاری اعضای محترم هیات علمی بتوانیم به جایگاه ممتاز و برجسته تری برای دانشکده در داخل و خارج از کشور دست پیدا کنیم.